Wszystko co musisz wiedzieć o wirtualnych spacerach (w apartamencie)

Wszystko co musisz wiedzieć o wirtualnych spacerach po apartamencie

Wirtualne spacery to świetny sposób na prezencję mieszkania/apartamentu na wynajem lub sprzedaż. Składa się na niego seria zdjęć sferycznych, czyli zdjęć panoramicznych o zasięgu 360 stopni. Seria ta umożliwia obejrzenie wnętrza mieszkania z każdej strony. Wirtualny spacer powinien odzwierciedlać prawdziwą przechadzkę po apartamencie.

Jak stworzyć wirtualny spacer?

Pierwszym krokiem jest wykonanie serii zdjęć dookoła jednego punktu – na ogół jest to środek pomieszczenia. Spacer 360° tworzy się poprzez połączenie tych serii w jedną całość. Pozwala to na wirtualnie rozglądanie się po pomieszczeniu apartamentu w pionie i poziomie, oraz na przybliżanie poszczególnych elementów.

Obecnie możemy stworzyć taki spacer nawet za pomocą fotografii robionych smartfonem, a to dzięki firmie Walksee. Kreator Sfer jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Ten program poprowadzi nas krok po kroku – wyjaśni jak ustawić aparat, a także połączy serie w spójną całość.

Odpowiednie przygotowanie wnętrza apartamentu

Aby wirtualny spacer zachęcił potencjalnych klientów do wynajęcia naszego apartamentu, najpierw musimy go odpowiednio przygotować. Na początek należy dokładnie posprzątać każde pomieszczenie – umyć szyby, lustra, umywalki itp. Wszystko powinno być nieskazitelnie czyste. Dodatkowo, należy usunąć zbędne przedmioty, tj. mopy i miotły, które mogą psuć pierwsze wrażenie.

Następnie warto zrobić home staging, czyli wydobyć z mieszkania zalety i uatrakcyjnić je w oczach klienta. Więcej o home stagingu tutaj: https://apartmore.pl/pl/home-staging-czym-jest-ile-kosztuje-gdzie-znalezc.

jak robić zdjęcia mieszkania i apartamentu

Podczas wykonywania zdjęć warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza mieszkania. Porę dnia do robienia zdjęć najlepiej dostosować do strony, na jaką wychodzą okna. Aby doświetlić małe i wąskie pomieszczenia, warto też otworzyć na oścież drzwi – uzyskamy wrażenie przestronności. Jeśli robimy zdjęcia smartfonem, możemy posiłkować się wbudowaną lampą błyskową.

Tworząc wirtualny spacer należy sfotografować każde pomieszczenie. Jeżeli nasz salon łączy się z aneksem kuchennym, najlepiej zrobić panoramę w dwóch ujęciach: pierwszą po przekroczeniu progu pokoju, a drugą z widokiem na kuchnię. Możemy też odrobinę podnieść aparat, tak aby objął on większą przestrzeń i podkreślił wielkość pomieszczenia. W przypadku małych pokoi warto zrobić zdjęcie panoramiczne stojąc krok od przekroczenia progu.

Ustawienie kamery

Zdjęcia wykonujemy stojąc na środku pomieszczenia. Obiektyw powinien znajdować się na wysokości 140-160 cm. Zdjęcia nie mogą być niewyraźne – muszą być czytelne i nieporuszone. Warto skorzystać ze statywu, albo z pomocniczych linii (w smartfonie). Podczas robienia zdjęć musimy pilnować, aby w lustrze lub szybach nie pojawiło się odbicie aparatu.

Jakie korzyści dają wirtualne spacery?

Spacer 360° pozwolą potencjalnym klientom na dokładne zapoznanie się z mieszkaniem lub apartamentem – udostępniają im taką możliwość zdobędziesz ich zaufanie, gdyż pokazujesz że nie masz nic do ukrycia. Dodatkowo, fakt że przeglądający ma swobodę wirtualnego poruszania się po obiekcie zaspokaja ciekawość klientów i pomaga w szybszym podjęciu korzystnej dla nas decyzji. Dużym plusem jest to, iż spacery uatrakcyjniają naszą ofertę i dają nam przewagę nad konkurencją. Goście chętniej wybiorą apartament, z którym mogą się wcześniej zapoznać i mają pewność, że nic ich na miejscu nie zaskoczy.

Dodatkowo, dzięki spacerom zaoszczędzisz czas i energię. Udostępniając do obejrzenia apartament, mamy pewność że zgłaszają się do nas osoby zdecydowane i pewne swego wyboru.