Home staging – czym jest, ile kosztuje, gdzie znaleźć?

Home staging – czym jest?

Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości. Aby zachęcić potencjalnych klientów do naszego mieszkania warto skorzystać z usług home stagera. Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, jednak niewielkim kosztem. Dobre pierwsze wrażenie to główny cel home stagingu.

Odpowiednie dodatki, lampy i nieskazitelny porządek – dzięki tak niepozornym zmianom możemy znacznie podnieść́ wartość́ nieruchomości.

Home staging w kilku krokach

  1. Mieszkanie musi lśnić!

Przed wystawieniem mieszkania na wynajem lub sprzedaż, najważniejsze jest dokładne wysprzątanie. Apartament musi być nieskazitelnie czysty. Niedopuszczalne jest pozostawienie pajęczyn w kątach, na obrazach czy przy lampach. Należy dokładnie odkurzyć każde pomieszczenie, tak aby wszystkie paprochy zniknęły. Szczególną uwagę warto poświęcić karniszom, grzejnikom oraz parapetom – często gromadzi się na nich kurz, a łatwo zapomnieć o wyczyszczeniu tych elementów. Szafki i blaty muszą być odtłuszczone i wyczyszczone.

Także tapicerki lub obicia krzeseł należy dokładnie wyczyścić – czy to z sierści czy tłustych plam. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich doczyścić, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

home stagig - jak drożej wynająć apartament lub mieszkanie

Zużyte i podarte chodniki i dywany wyglądają bardzo nieestetycznie, więc należy je wymienić lub wyrzucić.

Wysprzątane wnętrze zawsze robi pozytywne wrażenie.

  1. Zadbaj o okna.

Okna są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nieruchomości. Należy zadbać by były szczelne – jeżeli są stare i zniszczone, warto zainwestować w nowe okna. Oświetlają całe wnętrze, więc one także muszą być idealnie czyste. Podczas mycia szyb, należy pamiętać także o framugach i zewnętrznych parapetach.

Firany również mają znaczenie – te ciężkie i bogato zdobione ograniczają naturalne światło. Zalecamy użycie lekkich, prześwitujących zasłonek.

  1. Podłogi

Podłogi również muszą lśnić czystością. Nie mogą zalegać na niej kłęby kurzu. Jeżeli posiadamy parkiet, warto go odświeżyć oraz wypastować. W przypadku, gdy nasza podłoga wykonana z płytek PCV, które są już zniszczone, warto wymienić ją na panele podłogowe.

  1. Pachnące wnętrze

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż/wynajem, warto pozbyć się brzydkich zapachów. Pomieszczenia muszą być dokładnie wywietrzone. Ciekawą opcją jest ozonowanie wnętrza, lub też użycie aerozolu. Najlepiej sprawdzą się delikatne zapachy.

  1. Aranżacja mieszkania

Aranżacja wnętrza powinna być funkcjonalna oraz sprawiać wrażenie przestronności. Zbyt dużo mebli sprawia wrażenie bałaganu i wprowadza zamęt. Należy wystawić nieużywane meble oraz niepotrzebne dekoracje: sztuczne kwiaty, plakaty lub niepasujące obrazy.

Warto również zadbać o porządek w szafkach kuchennych oraz komodach– dzięki temu będziemy mogli zaprezentować jak pojemne i funkcjonalne są te meble. Zalecamy pozostawienie wolnej przestrzeni – szafy uzyskają przez to wrażenie przestronności.

Najlepszym rozwiązaniem na odświeżenie wnętrza jest pomalowanie ścian. Wybierając nowe kolory, warto postawić na jasne, stonowane barwy – sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze.  Neutralna kolorystyka powinna zachęcić klientów do wynajmu/zakupu.

jak zarabiać na wynajmie mieszkań

Warto wprowadzić do mieszkania przyjemny nastrój poprzez postawienie świeżych kwiatów, kosza z owocami lub użycie kolorowych dekoracyjnych poduszek.

  1. Schowaj prywatne rzeczy

Aby stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego należy usunąć wszelkie prywatne dodatki: pamiątki, zdjęcia, dyplomy. Wnętrze powinno być neutralne oraz uniwersalne.

  1. Napraw usterki

Wszystkie usterki trzeba koniecznie naprawić jeszcze przed wprowadzeniem pierwszych potencjalnych klientów. Zalecamy też sprawdzenie wszystkich żarówek.

  1. Czysta łazienka

Klienci zwracają uwagę na wielkość, funkcjonalność oraz czystość łazienki. Łazienka powinna być higienicznie czysta, wszystko musi lśnić – płytki, lustra, kabina prysznicowa. Musimy pozbyć się pleśni z fugi oraz grzybów ze ścian, a także zadbać o świeży zapach. Nic tak bardzo nie odstrasza klientów jak brudna łazienka. Warto również zakupić nową armaturę.

  1. Profesjonalna sesja zdjęciowa

Zwieńczeniem procesu przygotowywania nieruchomości na wynajem/sprzedaż jest profesjonalna sesja fotograficzna. Fotograf będzie dokładnie wiedział, co i w jaki sposób należy wyeksponować, aby nawet zwykły apartament wyglądał spektakularnie. Odpowiednie zdjęcia sprawiają, że zainteresowanie nieruchomością jest znacznie większe.

Przygotowane w ten sposób mieszkanie szybko znajdzie nabywców. Powyższe porady są bardzo istotne, jeśli chcemy sprzedać czy wynająć mieszkanie szybko i w jak najlepszej cenie. Przygotowując nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu, warto podkreślić zalety przestrzeni, którą dysponujemy i sprawiać, by wnętrza były przytulne, domowe i niemal gotowe do zamieszkania.

Jeżeli natomiast nie masz czasu ani energii do zajęcia się przygotowaniem apartamentu do wynajmu/sprzedaży, skorzystaj z naszej oferty: Zarządzanie i obsługa najmu/wynajmu apartamentów w Gdańsku.