Jak dojechać z gdańskiego lotniska do centrum Gdańska?

lotnisko Gdańsk jak dojechać do centrum miasta

Do Gdańska przyjeżdża wiele osób, które nie znają miasta i zastanawiają się jak dostać się z lotniska do centrum miasta. Gdańskie lotnisko (GDN) jest trzecim obiektem tego rodzaju w Polsce pod względem wielkości. W 2021 roku obsłużyło ponad 2 miliony pasażerów. Do centrum Gdańska z lotniska jest 10 km. Jak najlepiej dostać się do centrum miasta?

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM)

Z lotniska możemy dostać się do Wrzeszcza pociągiem. Przystanek znajduje się tuż obok terminalu pasażerskiego – możemy przejść do niego bezpośrednio tunelem lub wyjść z budynku i wejść na peron schodami. Bilety możemy zakupić w biletomatach, przez Internet oraz u kierownika pociągu i zapłacimy za nie zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką. Po dojechaniu PKM do Wrzeszcza (trasa zajmuje około 25 minut), możemy przesiąść się do SKM (Szybka Kolej Miejska) i po 8 minutach jesteśmy już na Dworcu Głównym w Gdańsku. Co ważne – z biletem na stację Gdańsk Główny przechodzimy z peronu 1 na peron 3 i wsiadamy do SKM do stacji Gdańsk Główny na tym samym bilecie.

Z lotniska odjeżdżają także pociągi do Gdyni Głównej, Kościerzyny i Kartuz. Dokładny rozkład jazdy PKM znajduje się pod adresem www: www.pkm-sa.pl.

Wśród plusów tego rozwiązania możemy wymienić szybkość przejazdu, komfortową jazdę, dużo przestrzeni na bagaże i fakt, że bardzo rzadko dochodzi o opóźnień i awarii.

Autobus z lotniska Gdańsk

Z portu lotniczego w kierunku Gdańska kursuje kilka linii autobusowych. Autobusem linii 110 dojedziemy na stację Wrzeszcz Stacja PKP, jadąc autobusem nr 210 dojedziemy na Dworzec Główny (ale droga zajmuje prawie 40 minut), a po 23.00 dotrzemy do centrum miasta autobusem nocnym N3, który kursuje co godzinę. Bilety autobusowe możemy kupić w automatach przy przystankach, w automacie na pokładzie autobusu (linia 210) i przez aplikacje mobilne (GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbilet).

autobus lotnisko gdańsk

Właściwie jedynym plusem przejazdu autobusowego jest cena – za bilet zapłacimy około 5 zł. Jednakże wybierając przejazd autobusem musimy liczyć się z korkami, małą ilością miejsc siedzących i brakiem miejsca na bagaże i ściskiem w godzinach szczytu.

Taksówka/Uber/Bolt

Bardzo wygodną formą transportu z lotniska będzie przejazd taksówką. Postój taksówek znajduje się tuż przy wyjściu z budynku. Największą zaletą taksówek jest fakt, że nie musimy czekać na innych pasażerów – jesteśmy obsługiwani indywidualnie, zawiezieni pod wskazany adres i taksówki są dostępna o każdej porze. Aczkolwiek, jest to dość drogi środek transportu.

Alternatywą dla taksówek jest Uber i Bolt – ale warto przed decyzją, którą opcje wybrać, porównać ceny. Uber i Bolt to koszt około 50/60 zł, natomiast taksówki to około 80/100 zł. Ale ceny Ubera czy Bolta mogą się różnić w zależności od różnych czynników, ale zawsze warto sprawdzić czy i tak nie będzie taniej niż w taksówce.